Pravopisné chyby (nejen) na sociálních sítích

nehty vs. nechty

Sociální sítě a našeptávače v mobilních telefonech nám přinesli vedle nových „přátel“ také „novou česky“. Pokud sledujete například Facebook a jste v některé z tisíce českých tematických skupin, určitě jste si tohoto nešvaru všimli. Ono to asi není zrovna „nová česky“, ale spíš jde o pozůstatky pozornosti z hodin českého jazyka. Protože kdyby příspěvky psali samí jedničkáři, určitě by si je po sobě četli a opravovali. Ano, chybička se občas vloudí, ojedinělou chybu můžeme omluvit. Ale obávám se, že nejde o ojedinělé chyby, ale neznalost pisatelů nebo dotazovatelů.

To, že prezidentská standarta je jedním ze státních symbolů se učí žáci v šesté třídě. Takže na Pražském hradě visí v přítomnosti prezidenta prapor, který se nazývá standarta. Ve své firmě máte určitě nastavené určité standardy nebo standardní postupy, které se musí nebo mají dodržovat.

Protože jsou sociální sítě plné různých rádoby bazarů a bazárků, tak každý něco shání. Shání, shání a občas i sežene. V tom je jejich síla. Je škoda, že se našeptávače v mobilech ještě ne-

 

naučily správně česky. Takže místo toho spousta lidí „schání“, protože jim to přece mobil nebo facebook poradil. A což potom, když něco „chystá svadbu a něco na ni schání“! Ach jo, svatba,  svatebčané, svatební. Vše se píše s „t“. Někdo by měl naučit ten android, nebo co ty telefony používají, psát správně česky.

Nehty nebo nechty? Mnoho z pisatelů se nad tím vůbec nepozastaví. Vůbec je nenapadne říct např. co by se za nehet vešlo. Protože kdyby si to řekli, hned by věděli, že slovo nehet se opravdu píše s „h“. Takových slov je ale celá řada. Kapitola sama o sobě je „by jsme“ a „bysme“. Opravdu „bychom rádi“ věděli, kam se ta naše čeština ubírá. Mnoha přispěvovatelům na sociální sítě dělá problémy také rozdíl mezi slovem „tip“ a „typ“.  Výjimkou není ani slovo výjimka. Výjimka, která potvrzuje pravidlo.

Takže oko „copywriterovo“, nebo chcete-li česky „pisálkovo“, nad těmito spojeními pláče. Bylo by jich mnohem víc. Pokud máte tip na nějaká podobná slova, ze kterých vám vstávají vlasy na hlavě, nebo máte mlhu před očima, jen ho vidíte, napište mi, ráda se o ně podělím v dalším článku. Pro ověření pravopisu daných slovo doporučuji stránky Ústavu pro jazyk český.